اختراع شیوه جوانه زنی بذر نارس ارکیده99-190.jpg

مدرس مدعو دانشگاه پیام نور مرکز زاهدان، زابل و واحد زهک موفق به اختراع دستورالعمل جوانه زنی بذور نارس ارکیده فالائنوپسیس آمابیلیس بلوم در شرایط آزمایشگاهی شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه سیستان و بلوچستان، علی بازند دانش آموخته مقطع کارشناس ارشد بیوتکنولوژی کشاورزی از دانشگاه پیام نور از سال ۹۲ آزمایشات خود را آغاز و پس از سیر مراحل داوری و اخذ تأییدیه از سازمان ترویج و انتقال فناوری‌های وزارت جهاد کشاورزی موفق به ثبت این اختراع در اداره مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور شده است.

وی در خصوص این اختراع گفت: طی این دستورالعمل در شرایط آزمایشگاهی بذر نارس و فاقد آندوسپرم ارکیده بر روی محیط کشت و با بهره گیری از تنظیم کننده‌های رشد گیاهی جوانه زدند.

وی افزود: این اختراع مانع خروج ارز از کشور می‌شود و در صورت وجود سرمایه گذاران بخش دولتی یا خصوصی می توان علاوه بر ایجاد اشتغال پایدار، سالانه میلیون‌ها دلار ارزآوری کرد.

گفتنی است، ارکیده زیباترین و گران قیمت‌ترین گل دنیا محسوب می‌شود و بذر آن در شرایط طبیعی فقط به صورت همزیستی با قارچ میکوریزا آن هم به میزان کمتر از ۱ درصد جوانه زنی دارد.

علی بازند علاوه بر سوابق پژوهشی قابل قبول در سال ۹۲ ، مربی تیم ملی نوجوانان کشتی فرنگی جمهوری اسلامی ایران بوده است و هم اکنون داور ملی درجه یک فدراسیون کشتی است.

انتهای پیام